Windykacja po angielsku


Windykacja po angielsku
- jak poradzić sobie z długami zaciągniętymi w Anglii? 

Nikt z nas nie planuje kłopotów finansowych. One zawsze przytrafiają się niespodziewanie.
Czasami zaczynają się od błahostki – postanowiłeś kupić prezent ukochanej, zainwestowałeś w biznes przyjaciela lub wybrałeś się na długo wyczekiwane wakacje.

Wszystko układało się świetnie. Lecz wtem dochodzi do krachu. Utrata pracy, nagłe wydatki na leczenie, nietrafiona inwestycja – te zdecydowanie nieprzyjemne sytuacje mogą przytrafić się każdemu. Zwykły zbieg okoliczności może sprawić, że wpadniesz w długi.

Co zrobić w takiej sytuacji, jeśli wpadłeś w tarapaty finansowe poza granicami kraju? Jak poradzić sobie z angielską windykacją?


Etapy wierzytelności w Anglii


Zanim dojdzie do egzekucji komorniczej musisz przejść sporo innych etapów.

Na samym początku nikt nie może straszyć Cię poważnymi konsekwencjami.
Nie obawiaj się, jeśli dostajesz  pisma nawołujące do oddania jakichś rzeczy lub grożące Ci wpisaniem na jakąkolwiek „czarną listę”.

To kłamstwo – początkowo firmy windykacyjne mają za zadanie polubowne załatwienie sprawy.

Absolutnie nie gódź się na złe traktowanie. Możesz się zgłosić na policję w przypadku pojawienia się gróźb.
Windykacja powinna się z Tobą skontaktować w celu określenia, jakie są przyczyny braku płatności oraz w jaki sposób możliwe jest odzyskanie pieniędzy.

Pierwszy etap polega więc na negocjowaniu/mediacjach. Dzięki temu uda się doprowadzić do dobrowolnej spłaty należności.

Jeśli windykacja nic nie wskóra poprzez tego typu działania, kolejnym krokiem przy ściąganiu długu będzie postępowanie sądowe.
To właśnie wtedy dłużnik może dostać sądowy nakaz zapłaty.

Dokument ten stanowi podstawę do egzekucji komorniczej. Jeżeli nakaz nie przyniesie skutku, wówczas można dokonać ściągnięcia wierzytelności.


A co jeśli to Ty chcesz ściągnąć dług?


Jeśli to Ty masz problem ze ściągnięciem długu z Anglii, najlepszym pomysłem będzie zwrócenie się do windykacji zajmującej się międzynarodowym ściąganiem długów.
To ważne, ponieważ zawiłości angielskiego prawa nie rokują dobrze dla skutecznego ściągania wierzytelności.

Żeby możliwe było uregulowanie płatności, czasami konieczne jest wynajęcie prywatnego detektywa pracującego w Anglii. Dzięki tego typu usługom można dowiedzieć, się gdzie obecnie przebywa dłużnik.
Niekiedy konieczne jest zwrócenie się do najlepszych komorników sądowych.


Jeżeli klient dysponuje prawomocnym wyrokiem sądu polskiego (z klauzulą wykonalności) windykacja powinna szybko poradzić sobie z problemem. Tym bardziej, jeśli sąd polski wydał tzw. Europejski Tytuł Egzekucyjny.

Warto dodać, że system prawny Wielkiej Brytanii bazuje na tzw. „Common Law”.

System ten znacznie różni się od polskiego. W UK bardzo często korzysta się z firm windykacyjnych.
Najlepiej jednak wysłać do urzędnika pismo od adwokata. Z całą pewnością zrobi to na pracownikach urzędu większe wrażenie niż zwykły dokument dotyczący wierzytelności.


Angielskie firmy windykacyjne


Angielskie firmy windykacyjne to Debt Collection Agencies.
Działają one na podstawie prawa angielskiego.

Początkowo zwracają się do dłużnika listownie, jednakże po pewnym czasie – jeśli list nie przyniósł spodziewanego rezultatu – rozpoczyna się kaskada nachalnych telefonów.
Lepiej unikać takich sytuacji. Szczególnie, że pracownicy takich firm lubią działać na granicy prawa i np. powoływać się na nieistniejące przepisy.

Pamiętajmy więc, by jak najszybciej spłacać należności i znać swoje prawa.