Windykacja należności

Twój klient nadal nie uregulował należności, pomimo tego, że ostateczny czas opłacenia faktury minął już jakiś czas temu? 

Zapewnia Cię, że pieniądze w końcu trafią na Twoje konto i wymyśla setki powodów, dla których do tej pory nie zdołał zrealizować przelewu? 

Najczęstsze tłumaczenia w takim przypadku dotyczą awarii banku, zbyt wielu innych obowiązków, przejściowych problemów finansowych czy też urlopu księgowej. W większości przypadków niestety jest to próba grania na zwłokę.  


Twój kontrahent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że windykacja należności będzie trudniejsza do realizacji z każdym kolejnym dniem. A po 10 latach faktura ulegnie przedawnieniu. Nie dopuść do takiej sytuacji. Jak najszybciej rozpocznij czynności windykacyjne.


Na czym polega miękka windykacja należności? 


Zanim wkroczysz na drogę sądową ze swoim dłużnikiem, wcześniej wypróbuj metod miękkiej windykacji. Chodzenie po sądach nie należy przecież do przyjemności, dlatego lepiej uniknąć takiej konieczności. Rozpocznij od wysłania przypomnienia do swojego klienta. 

Zawrzyj w nim takie informacje jak numer faktury oraz ostateczny termin, do którego powinna była zostać opłacona. Na tym etapie bądź jeszcze życzliwy dla swojego kontrahenta i nie strasz go żadnymi konsekwencjami. Po prostu grzecznie przypominaj się drogą mailową oraz telefoniczną.


Jeżeli jednak ponaglenia nie przyniosą skutku, wówczas warto decydować się na wysłanie monitu wzywającego do zapłaty. W treści takiego dokumentu powinny znaleźć się takie informacje jak numer faktury, data jej wystawienia, kwota do zapłaty, a także rachunek do przelewu oraz ostateczny termin wpłaty. Zawrzyj w monicie jednoznaczną informację, że żądasz jak najszybszego zwrotu kwoty zadłużenia. 


Metodą miękkiej windykacji przedsądowej jest również wpisanie nierzetelnego klienta na listę dłużników Biura Informacji Gospodarczej. Wówczas informacja o zadłużeniu będzie dostępna m.in. dla banków, firm ubezpieczeniowych czy leasingowych.


W jaki sposób prowadzić negocjacje z dłużnikiem? 


Przedsiębiorcy zwykle nie mają wiedzy na temat skutecznego prowadzenia negocjacji z nierzetelnym kontrahentem. Dlatego są przez niego traktowani mało poważnie i nie są w stanie skłonić do spłaty długu. Dlatego warto powierzyć już na tym etapie to zadanie profesjonalnej kancelarii prawniczej. 


Autorytet firmy windykacyjnej w wielu przypadkach składnia dłużnika to uregulowania należności. Zamiast więc tracić niepotrzebnie czas i nerwy, lepiej skorzystać z usługi windykacji online. Możesz ją zlecić za pośrednictwem strony https://windykacja-online.pl/.


Wystarczy, że klikniesz przycisk „Zleć windykację”. Twoim oczom ukaże się formularz elektroniczny, o którego wypełnienie zostaniesz poproszony. Konieczne będzie wpisanie szczegółowych danych identyfikacyjnych, teleadresowych oraz kontaktowych dłużnika i wierzyciela. Będziesz także musiał opisać dokumenty, na podstawie których jesteś w stanie dowieść faktu istnienia zadłużenia. Następnie dołączysz pliki z dokumentami. 


System zaakceptuje wszystkie najpopularniejsze formaty. Masz także możliwość zamieszczenia dowolnych uwag w polu tekstowym. Należy jeszcze zaznaczyć, czy przedstawione dokumenty zostały zaakceptowane przez dłużnika, a także potwierdzić stosowne oświadczenia. System na podstawie wprowadzonych danych automatycznie obliczy należne Ci odsetki, wynikające z opóźnienia w płatności.


Oszczędzaj czas i o nic się nie martw


Wypełnienie formularza nie powinno Ci zająć więcej niż kilku minut. Jeżeli wszystkie dane wprowadzisz prawidłowo, będziesz musiał jeszcze przekazać firmie windykacyjnej pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy w Twoim umieniu. Automatycznie zostanie utworzone dla Ciebie konto, gdzie w każdej chwili zdołasz sprawdzić rezultaty w realizacji postępowania. Odtąd możesz więc zasiąść w wygodnym fotelu i przestać się martwić swoim zadłużeniem. Windykacja należności jest prowadzona przez doświadczonych prawników, którzy wiedzą jak postępować w takich przypadkach. Skuteczność odzyskania długu w przypadku windykacji zlecanej za pośrednictwem systemu Windykacja Online wynosi aż 80%.


Jakie formy windykacji przeprowadzają prawnicy? 


Eksperci z kancelarii windykacyjnej w pierwszej kolejności podejmą próby negocjacji z dłużnikiem – w formie rozmów osobistych oraz telefonicznych. Będą się starali uświadomić go o konsekwencjach dalszych opóźnień w płatności. Jeżeli to nie pomoże, wyślą do niego listownie pismo z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. 


Dokument taki powinien zawierać następujące elementy:


  • kwotę zadłużenia,

  • numer faktury, której dotyczy nieopłacona należność,

  • miejsce sporządzenia wezwania wraz z datą,

  • dane identyfikacyjne oraz adresowe obu stron,

  • metodę płatności oraz termin uregulowania długu,

  • dokumenty potwierdzające fakt zadłużenia (faktury, rachunki, umowy, etc.),

  • informację dotyczące konsekwencji dalszego zwlekania ze spłatą należności (naliczania karnych odsetek oraz rozpoczęcie procesu sądowego). 


Właściwą formą twardej windykacji jest wniesienie pozwu do sądu – elektronicznego lub tradycyjnego. Metodę tą stosuje się wówczas, kiedy wszystkie poprzednie sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Firma windykacyjna występuje w imieniu wierzyciela i bierze na siebie wszelkie obowiązki formalne. Jeżeli zapadnie pomyślmy dla Ciebie wyrok, wtedy odzyskasz dług w identycznej wartości względem kwoty zadłużenia. Wszelkie opłaty (z wyjątkiem kosztów administracyjnych) będzie bowiem zobowiązany pokryć dłużnik.